Vznik nároku na dovolenou a čerpání upravuje zákoník práce

Před samotným čerpáním by mělo proběhnout plánování dovolené, které musí zohledňovat provozní důvody zaměstnavatele a oprávněné zájmy zaměstnanců. Pokud není celý fond dovolené vyčerpán najednou, je potřeba zajistit, aby alespoň 1 část byla nejméně 2 týdny dlouhá a čerpala se vcelku.

Při plánování dovolené je nutné zohlednit i možnosti čerpání dovolené. Dovolenou může zaměstnanec vybrat pouze jako celý den, o takzvaném „půldnu“ lze hovořit až po domluvě se zaměstnavatelem. Hodnoty nižší je možné vyčerpat pouze jako poslední zbytek z fondu.

Pozornost věnujte také tomu, že od roku 2024 budou mít nárok na dovolenou i zaměstnanci na DPP a DPČ. Pro takové zaměstnance však platí malinko jiné podmínky. Přečtěte si více v souvisejícím článku.

Jak plánování dovolené řeší docházkový systém IKOS D5?

Docházkový systém IKOS vnímá dovolenou jako jednu z nejvyužívanějších nepřítomností. Při zpracování těchto nepřítomností je potřeba vyhodnocovat nárok na dovolenou, její aktuální zůstatek a zároveň samozřejmě vliv rozpisu směn z pracovního kalendáře.

IKOS D5 nabízí rozšiřující modul Plánovač dovolené, který pracuje právě s těmito údaji a nabízí tak pohodlnou možnost naplánování dovolené na následující kalendářní rok. Systém pohlídá, aby při plánování nedošlo k přečerpání a upozorní na případné kolize.

Jaké naše produkty tuto problematiku vyřeší?

Modul Jídelna

Tady si dáme nějakej text o tom, jaký produkt by řešil konkrétní problém a v jedné nebo ve dvou větách jej co nejlépe popíšeme. Pomocí tlačítka nebo celého panelu doplníme odkaz na produkt.

Modul přístupový systém

Tady si dáme nějakej text o tom, jaký produkt by řešil konkrétní problém a v jedné nebo ve dvou větách jej co nejlépe popíšeme. Pomocí tlačítka nebo celého panelu doplníme odkaz na produkt.

Zaujal Vás tento článek?

Přihlašte se k odběru newsletteru. Měsíčně obdržíte maximálně 1 e-mail týkající se docházky a souvisejících témat.
Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit.