Pracovní doba a docházka jsou dva odlišné pojmy, které se často pletou.
Pracovní doba je oficiální termín Zákoníku práce, který vymezuje čistou doba práce pro mzdové aj. pracovněprávní účely. Docházka je naproti tomu spíše neformální pojem označující obvykle celou dobu od příchodu na pracoviště do odchodu z pracoviště včetně případných nepřítomností. Docházka navíc nemusí být pracovní – sleduje se i ve škole nebo v různých zájmových organizacích.
Rozvržení pracovní doby
Zákoník práce ukládá pracovní dobu rozvrhnout Rozvrh pracovní doby se připravuje pro skupiny zaměstnanců na další období (dva týdny až rok) dopředu a obsahuje konkrétní směny, přestávky uvnitř směn i mezi směnami.
V ustanovení o rozvržení pracovní doby rozlišuje Zákoník dva druhy pracovní doby:
- Pevná pracovní doba. Je pevně daný začátek, konec a denní fond (úvazek).
- Pružná pracovní doba. Je daná pevná část (základní pracovní doba) vymezená začátkem a koncem, a volná část (volitelná) také daná začátkem a koncem. Interní předpis upravuje vyrovnávací období pro naplnění fondu pracovní doby (typicky týden až několik měsíců).
Příklad vymezení pružné pracovní doby
Rozvržení pracovní doby může být rovnoměrné, nebo nerovnoměrné. Rovnoměrné rozvržení je jednoduché a většinou stačí definovat slovně. Nerovnoměrné rozvržení má obvykle podobu podrobného kalendáře nebo tabulky.Délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin (§ 83 Zákoníku práce) a je nutné hlídat i minimální dobu mezi směnami, podle § 90 Zákoníku práce.
Dospělí (od 18 let) mohou pracovat kdykoli, třeba celou zákonnou pracovní dobu v noci nebo o svátky. Za práci v noci, o víkendu a ve svátek však náleží příplatky, jejichž minimální výše je daná zákonem. Mladiství (do 18 let) nesmí pracovat v noci.
Přesčasovou práci do 150 hodin ročně může nařídit zaměstnavatel bez souhlasu zaměstnance (s výjimkami mladistvých, těhotných a osob pečujících o děti do jednoho roku). Se souhlasem zaměstnance to může být až 416 hodin ročně.
Existují speciální obory, ve kterých je rozvržení a plánování pracovní doby obzvlášť obtížné, typicky např. pracovní doba pedagogických pracovníků ve školství, personálu ve zdravotnictví nebo řidičů.
Rozvržení pracovní doby usnadňují nejrůznější pomůcky:
- Tradičně se pracovní doby rozvrhuje na papírových formulářích.
- Modernější způsob využívá šablony na rozvržení pracovní doby v Excelu nebo Tabulkách Google.
- Větší firmy a organizace dávají přednost specializovanému softwaru na rozvržení pracovní doby.
Evidence docházky
Kromě rozvržení ukládá Zákoník práce pracovní dobu též evidovat. Možnosti jsou podobné jako u rozvržení:
- papírové formuláře nebo kniha docházky,
- Excel nebo Tabulky Google,
- specializované systémy skládající se z docházkových terminálů a snímačů nahrazujících historické píchačky a ze softwaru na evidenci docházky.